Więc chcesz wystawić swojego psa? cz.II

Pies zgłoszony? Biegasz od tygodni? Ok, czas na dramaty debiutanta!
Chyba, że potrzebujesz powtórki - TUTAJ CZĘŚĆ PIERWSZA

4. GROOMING!
Jeśli masz psa, który nie występuje na ringu świeżo po strzyżeniu zrób to dwa tygodnie przed wystawą, ewentualne ząbki zdążą odrosnąć, a dodatkowo oszczędzisz sobie i psu niepotrzebnego stresu i mycia z suszeniem do godziny 3 nad ranem. Brak odpowiedniego groomingu może znacząco zaważyć na ocenie psa, bo, na przykład, nadmiar podszerstka na nasadzie ogona może dać wrażenie psa zbyt długiego, za dużo podszerstka/za długi włos na tyłku może przynieść zarzut przebudowania w zadzie, przerośnięta falbana pod brzuchem owocuje zwrotem "zbyt krótkie łapy" w opisie, a latające futro po bokach da nam "za luźne łokcie". Włos może być wielkim przyjacielem lub najgorszym wrogiem wystawcy i trzeba o tym pamiętać. Używaj degażówek, na początku tych podwójnych, bo wprawdzie namachasz się, ale błędy nie powinny być aż tak rażące. Kiedy nabierzesz pewności śmiało możesz przesiąść się na pojedyncze degażówki albo nożyczki.
Ostrzyż i umyj psa na dwa tygodnie przed wystawą. Dlaczego umyć tak wcześnie? Bo jeśli decydujesz się na profesjonalny szampon, którego nie używasz zazwyczaj warto sprawdzić jak włos się po nim zachowuje. Z Gibsonem wypraktykowałam, że jego włos musi się naturalnie ułożyć po myciu przed jakieś dwa lub trzy dni, inaczej wygląda jakby polizał kontakt, więc jadąc na wystawę w sobotę myję go w niedzielę, a w piątek wieczorem poprawiam tylko białe kawałki. Audrey natomiast ma twardszy włos, który pięknie leży na grzbiecie i szampon nie wpływa specjalnie na jego zachowanie.

Jeśli chodzi o szampon czy odżywkę nie bój się eksperymentować (nie na dzień przed wystawą, oczywiście)! Profesjonalne kosmetyki nie są tanie, ale na Facebooku funkcjonuje grupa rozbiórkowa kosmetyków dla zwierząt, gdzie można kupić mniejsze ilości w bardziej przystępnych cenach i spróbować jak szata zachowuje się po danym kosmetyku. Ostatnio odkryłam, że seria K9+ keratin coat repair jest absolutnym cudem w kryterium nawilżenia włosa, ale na przykład PlushPuppy Whitening Shampoo daje spektakularny efekt wow jeśli chodzi o biel.

Zdecydowanie polecam udanie się po poradę do hodowcy lub znajomego właściciela tej samej rasy. Groomer będzie świetnym rozwiązaniem jeśli jest to osoba mająca pojęcie o poszczególnych rasach - niedawno pies znajomej wrócił od groomera z piórami na łapach ostrzyżonymi od linijki, a to potęguje wrażenie lekkiego kośćca.

5. PAKOWANIE
Podczas pakowania najważniejsze jest 4xP - pies, potwierdzenie szczepienia, portfel i potwierdzenie przyjęcia psa na wystawę (chociaż to akurat, na upartego, da się obejść w sekretariacie). Wszystko inne można kupić na terenie wystawy, ale po co? Zawsze można wyglądać jak obóz nomadów...

A na wystawę pakuję się tak.

Klatka - jeśli pies jest do niej przyzwyczajony, bardzo polecam. Trzymanie psa na smyczy jest dość upierdliwe podczas czekania. Poza tym warto zapewnić psiakowi miejsce relaksu.
Miska - oczywista oczywistość o której czasem się zapomina, wodę też można wziąć swoją, żeby nie biegać.
Kong - na drogę powrotną
Smaczki - niezbędne, ale sugeruję przetestować ich atrakcyjność. Zbyt pachnące dadzą nam tańczącego psa, a takie bez szału to wiadomo...
Saszetka na smaczki - chyba, że lubisz mieć wędzone szprotki w kieszeni, ja nie oceniam
Ręcznik - do spółki z wodą w spryskiwaczu dadzą przyspieszony (i krótkotrwały) efekt uklepania tyłka 
Dokumenty - paszport/książeczka, potwierdzenie i rodowód (trzeba mieć ze sobą oryginał, nie pytajcie dlaczego, nie dotyczy psów z rodowodem "w przygotowaniu")
Smycz i obroża - jakoś trzeba z tego auta pod ring dojść
Worki na kupony - bo zrobi, wierz mi, że zrobi (na ring weź do kieszeni, na wszelki wypadek)
Kosmetyki - nieobowiązkowe, bo zabronione stosowanie środków kosmetycznych na terenie wstawy - tutaj puder i quick fix na wypadek totalnej katastrofy, w zielonej butelce jest woda, która w zupełności wystarcza jeśli przygotujemy psa w domu.


Szczotki i grzebień - to i owo zawsze trzeba przeczesać, co bardziej gorliwi zabierają grzebień na ring.
Nożyczki - bo coś ZAWSZE odstaje
Ringówka i łańcuszek - nie wystawiamy psów na smyczach, więc taki gustowny sznurek jest niezbędny. Na wystawie znajdziecie szeroki wybór ringówek wszelkiej maści i rodzaju.
Klips na numerek - na ringu musimy przebywać oznaczeni numerkiem odpowiednim dla pokazywanego psa, więc klips, holder, agrafka albo gumka recepturka
Chusteczki nabłyszczające - jak sama nazwa wskazuje
Chusteczki dla dzieci - bo paw w aucie, bo sik na łapie, bo ręce trzeba sobie wytrzeć
Kaganiec - nikt nie każe prowadzać psa w kagańcu, ale warto mieć

Bardzo polecam spakować się w plecak! Szczególnie jeśli team to jedna osoba + pies. Wszystkie te małe bzdurki - ringówkę, klips, nożyczki wpakujcie w "piórnik" (mój, to ta czarna tuba na zdjęcia), żeby nie nurkować w plecaku po najważniejsze gadżety.

5.1. PAKOWANIE DLA CZŁOWIEKA
Pamiętaj, że Ty też tam będziesz! Przygotuj ubranie w kolorze kontrastującym z kolorem psa - sędzimu łatwiej będzie ocenić linie górną i dolną. Ubranie powinno być w miarę eleganckie i wygodne. Upewnij się, że kiedy się pochylisz nie zachwycisz publiczności widokiem swojej bielizny. Bardzo ważne są komfortowe buty (w szpilkach nie pobiegasz, choć możesz próbować).



google.com: dog show outfit fails


Składane krzesełko lub kocyk są szczególnie istotne na wystawach plenerowych, woda dla Ciebie, jakieś kanapki, rolka do ubrań, długopis, telefon też się przydadzą. Jeśli jedziesz z asystą lub spotykasz kogoś znajomego na wystawie weź aparat - warto uwiecznić tę chwilę. Najważniejszy jest jednak dobry humor, bo poza uzyskaniem oceny wystawa pozwala też popracować z psiakiem w szalonych rozproszeniach i umocnić Waszą więź.

Żeby uniknąć biegania w panice pięć minut przed wyjazdem, zacznij pakowanie dwa dni przed wystawą, a cały sprzęt zanieś do samochodu wieczorem.

W następnym wpisie dowiesz się o której przybyć na wystawę, co to katalog i dlaczego warto wziąć ze sobą osobę towarzyszącą ;)

Komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeżeli chodzi o kosmetyki do pielęgnacji, to ja dla swojego pieska kupuję w sklepie groomerskim https://sklep.germapol.pl/ specjalną odżywkę do włosów w sprayu. Jej regularne używanie sprawia, że skóra oraz sierść psa są odpowiednio nawilżone i odżywione. Dzięki zawartości wyciągu z otrębów ryżowych, odżywka pomaga też uszczelnić warstwę naskórka co zapobiega skręcaniu się włosów.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

XLII Karkonoska Wystawa Psów Rasowych Jelenia Góra 2017

5 powodów, dla których nie chcesz showka

Hodowla wstydu i wiedza absolutna